Uudis

Värske Rõhk nr 89, mai 2024

6.05.2024

ILMUNUD ON VÄRSKE RÕHU ERINUMBER “KUIDAS KIRJUTADA HEADUST”! 

Erinumbris ilmunud üheksa autori tekstid ja illustratsioonid valmisid vabatahtliku töö põhjal võrdsema ühiskonna eest hea seisvates organisatsioonides. Aga… millest need ometi jutustavad? 

Numbri avab Oliver Issak, kelle miniatuurides kõlab fragmentaarne, ühtaegu muhe ja nukker vestlus oranžidest Elroni rongidest, 5-eurosest rahakoti vahel ja kahest erinevast pimedusest. Oliveri miniatuuridele järgneb Andreas Kübara lustlik lugu ühest lihtsast duši all logelejast, kes arvatakse uustulnukana pühendunud pritsumeeste sekka ning avastab head inimesed kõikjalt enda ümbert ja headuse ka kõige argisemast. Helena Aadli annab aga hääle ööhaldjatele, kes ulatavad abikäe omadega kimpus pidulistele ning püüavad omaenda meelerahu hinnaga kõige halvemat ära hoida, üks väike hea korraga. Karin Orgulas pani kirja ühe, kahe, kolme, lugematu arvu naiste ja meeste loo, mis rullub lahti eri vanustes, eri ruumides, eri üksikasjades ja samasuguses võimutsevas vägivallas ning Saara Liis Jõeranna täpsed luuletused jalutavad hapral piiril selle ja tolle identiteedi, helevalge mööbli ja rohke vere, keelemängu ja keelevalu vahel. Johanna Rannik küsib oma tumedas ja tundlikus, ent ometi helget pelgupaika pakkuvas tekstis, kuidas ikkagi toimub vaimse tervise revolutsioon ja millal saab inimene piisavalt „valmis“, et aidata teisi enda ümber? Hildegard Reimanni koomiks on pühendatud kallitele sõpradele, Emma Lotta Lõhmus sulatab pilte, unesid, trepikodasid ja vihma kokku hüpnotiseerivalt rütmiliseks tekstiks ning erinumbri eriosa lõpetuseks kirjutab Anastassia Kuznetsova keele, kultuuri, koloniaalpärandi ja inimlikkuse keerulisest puntrast, aga ka arenevast sõprusest ja kogemata liiga valjusti naermisest. 

Lisaks kõigele eelnevale toob kirjandusse (ja maailma!) headuseraasukesi juurde Ukraina vihik – Katja Novak tõlkis Lvivi luuletajate Sofia Lenartovõtši, Nazar Dantšõšõni, aga ka iseenda luuletusi kodust, igatsusest ja elamisest.

Ka kriitikarubriik on sotsiaalselt tundlike teemade päralt! Tugeva trükidebüüdi teevad Katarina Budrik, kes kirjutab Annie Ernaux’ “Aastatest”, Jakob Läänemets, kes lahkab Ernaux’ “Kohta”, Kertu Virumäe kirjutab näidendist “Elajannad”. Kreete Alasoo aga võtab ette Piret Põldveri alkoholiteemalise dokumentaalromaani “Hoog”. Raamatuid soovitab sotsiaalantropoloog Aet Annist.

Erinumbri esitlus toimub 11. mail kell 12.00 Tartus Tähtvere Päevakeskuses.

eelmine / järgmine artikkel