Uudis

Värske Rõhu aastaauhinnad

3.04.2023

Foto: Kärt Petser

30. märtsil selgusid Tartus kogukonnabaaris MÜLÄ Värske Rõhu aastapreemiad 2022. aastal ilmunud kaastööde eest.

Susanna Mett

Luule (nr 75)

Susanna Metti luuletused moodustavad tundetiheda ja läbikomponeeritud kunstilise terviku. Read, milles tolmurullid muheledes end üle põranda rullivad, vahelduvad ridadega, kus sõnastatakse usku, süüd, igatsust ja unustust – igapäevakergus ja igavikuraskus on lahtiharutamatult ühte põimunud. Luuletuste vorm on irooniani eneseteadlik, ent sealjuures ei unustata ka soojemaid ja naljakamaid toone. Nõnda on Metti luule nagu kevadpäike, mis annab jõudu ja tekitab tunde, et inimesed on maailmas ja inimesed on üksteise jaoks olemas.

 

Heneliis Notton

Novell „trofee.ee“ (nr 79)

„trofee.ee“ on veenvalt eluline tekst, mis käsitleb päevakohaseid teemasid ja probleeme. Heneliis Notton läheneb sotsiaalsetele küsimustele isikliku tasandi kaudu ning saab sellega väga hästi hakkama tänu usutavatele ja mitmetahulistele tegelastele ning dialoogile, mis mõjub loomuliku ja värskena. Parimatel hetkedel meenutab „trofee.ee“ Bernardine Evaristot, eriti selles, kuidas Notton käsitleb naiseks olemist.

 

Johanna Rannik

Arvustused „Pilget ja valu, mõrkjasmagusalt ja muigvelsui“ (nr 75) ja „Kehad ja korteripeod“ (nr 78)

Johanna Rannik on öelnud, et otsib nii enda kui teiste kriitikast midagi üldisemat, et sel oleks väärtus ka väljaspool teose konteksti. Selle tabamine tal tõepoolest ka õnnestub: autor on värskendavalt teadlik, kellele ja kuhu ja miks ta kirjutab, tema hääl on kõlav, kirglik ja empaatiline. Rannik vahetab elegantselt eri stiiliregistreid, on arvustatava teose ning seda ümbritseva ühiskonna suhtes üheaegselt ärgas, eetiline ja inimlik.

 

Kaarel Viljaste

Päevik (nr 80)

Kaarel Viljaste päevik künnab uudismaad eesti keeles veel võrdlemisi vähe arenenud žanris: toiduarvustuse, täpsemalt kohvi- (ja koogi-)arvustuse omas, mis oma parimal kujul võikski ju pakkuda mitte ainult kulinaarinfot, vaid ka kirjanduslikku naudingut. „Saagem eurooplasteks, jäägem eestlasteks“ vaimus kirjeldab autor Berliini, Lübecki, Praha, Lissaboni, Tartu jm kohvikute pakutavaid elamusi vaimukas, elegantses ja leidlikus eesti keeles.

eelmine / järgmine artikkel