Uudis

Värske Rõhk nr 88, märts 2024

6.03.2024

Ilmunud on Värske Rõhu hulluv ja hullutav märtsinumber!

Luulerubriigis astuvad üles kolm tugevat debütanti: Kalev Haug melanhoolsete ja natuke hullunud tekstidega, Laura Ruuder omapäraselt assotsiatiivsete luuletustega, milles käiakse saunas, rannas ja munakoortel, ning Marleen Krause, kelle lõbusad tekstid ütlevad nii mõndagi tõsist. Elo Valneri intensiivsed luuletused lammutavad innukalt ja materjalitundlikult, Hildegard Reimanni meeletu kollaaž, mis seikleb WORKLANDis ja antropotseenis, astub luulepiiridest hoopis üle. Aliis Aalmanni teravmeelselt nukrates luuletustes kardetakse kaduda, Ann Katarina Meri rahulikult jõulised tekstid kombivad mööduvust, muutumist ja endasse kasvamist. Tõlkerubriigist saab aga lugeda Palestiina luuletaja Mosab Abu Toha tekste elust ja surmast Gazas, milles sõnad kukuvad kukuvad puruks vastu paljaid kangeid varbaid. Luuletused tõlkis inglise keelest Maarja-Liis Mölder.

Proosakülgedel viib Tõnn Viigi ajalooline novell viib meid esimese vabariigi aegsesse Eestisse, kus on kohe-kohe selgumas valimistulemused ja peenem rahvas on seepärast ärevile aetud. Krismar Rosina rõhuv lühilugu jutustab elu hammasrataste vahele jäänud endisest kriminaalist, kes püüab teda ümbritsevast ebaõiglusest hoolimata jalule saada. Mikk Tšaškini sulest saab lugeda koguni kolme lugu, mida seovad hämar ja rusuv unenäoline atmosfäär, omadega ummikusse jooksnud inimesed ning religioosne temaatika. Läbinisti elurõõmsas suvises rännupäevikus elab aga Gregor Mändma kodutu ministri elu, nipernaaditades läbi keelte ja rahvaste paabli!

Märtsinumbri välgatus on muidugi d e b ü ü d i ü l e v a a t e päralt! Mullustele debüütraamatutele heidab vaheda ja empaatilise pilgu ka ise Värskes Rõhus parasjagu esimest trükiproovi sooritav Anett Pillmann, kes reastab lemmikud kuuikusse, analüüsib neid hellalt ja annab paar asjalikku soovitust ka. Välgatusega kõrvu sobib eriti kenasti lugeda intervjuud eelmisel aastal Betti Alveri debüüdipreemiale nomineeritud romaani “Vihmakass” autori Mart Kuhiga, kellega vestleb muuhulgas lugude jutustamise ja õpetajaameti teemal Lisanna Lajal. Kohtumist pildistas Taavet Kirja.

Kriitikarubriigist saab lugeda kriitikakonkursi suurepäraseid võidutöid! Maara Parhomenko ja Riste Sofie Käär kirjutavad kumbki kavalalt, leidlikult ja väga naljakalt Reijo Roosi kakskeelsest luulekogust “tere kas tohib / tere kas võisõ”, Anette Pärn heidab postkolonialistliku ja kaasaloovalt lummutava pilgu Felisberto Hernándeze jutukogule “Üleujutatud maja ja teisi jutte” ning Henri Otsing analüüsib aga tihedalt ja tuumakalt Mirjam Parve luulekogu “Varjukeha”. “Varjukehast” kirjutab õige elegantselt ka Emma Lotta Lõhmus.

Märtsinumbris soovitab raamatuid Värske Rõhu kolleegiumi liige, luuletaja Tõnis Vilu. Uue numbri illustratsioonid sündisid aga koostöös Tartu Kunstikooliga, kuigi kunstnike valim kujunes lõpuks Kunstikoolist laiemaks. Illustreerisid Nadežda Andrejeva, Angela Hurt, Alexia Ivanov, Jelizaveta Jakovleva, Jete Jan Jänes, Ann-Liis Kitt, Enn Nazarov ja Ariana Sigin!

eelmine / järgmine artikkel