Uudis

Värske Rõhk nr 82, märts 2023

6.03.2023

VÄRSKE RÕHK NR 82 ON ILMUNUD!

Plirts-plärts, koos kevadelõhnaga saabusid trükist eriti varajased konnad ja… Värske Rõhu tuttuue püsikujundusega märtsinumber, mille autorid on Else Lagerspetz ja Pärtel Eelmere! 

Kevadnumbrist leiab võimsaid debüüte ja tugevaid taastulekuid! Luules debüteerib e. g. s., kes kirjutab sugulastest, ebasõbralikust peast ja sõjakajadest, Madis Miikael Arro tekstid annavad aga hääle segadusesolijaile ja eksinuile. Kui Ekke Janiski luuletused vohavad ja manavad esile linlikke suhteid ja seoseid, siis Liisi Ilingi tekstid kehastavad ja kõlastavad lohutuid maastikke. Viimaks minnakse Paavel Häbi luuletustes sootuks pahupidi. Taastulijate seas on aga eelmisel aastal luulekogu avaldanud Janika Läänemets, kelle tekstid koonduvad kõhedalt ümber öö, ning Mia Raud, kes kostab seni lausumata ridu. Tõlkedki on seekord luulest ning suisa soome keelest! Soome noorte kirjandusajakirjas Tuli ja Savu kväär-erinumbris ilmunud klaari ilu, filosoofilist sügavust ning lusti ja irooniat tulvil Atte Koskineni, Kaana Tuomenvirta, Aaro Sakari ja Hanna Stormi luuletused on eesti keelde tõlkinud Mona Tärk ja Reijo Roos.

Proosarubriigis saab aga lugeda Värske Novelli võidutööd, Anastassia Kuznetsova imelist mälu ja unustusega tegelevat (nimetut) proosapala! Debüteerib ka samal võistlusel eripreemia pälvinud Anna Birgitta Põder, kes kirjeldab oma loos Agnese idüllilist kolmapäeva. Andreas Kübara sulest ilmub aga vestlus erinevate tegelaste vahel ning söögipeatusega rännak Märjamaalt Rapla kaudu Tallinnasse. Päeviku avaldab mullune Eesti Luuleprõmmu võitja Mari-Liis Müürsepp, kes muljetab kirjutava inimese elust reklaamiagentuuris, siidpadjapüüril, üleväsimuses, hambaarsti juures, Tallinna asfaltil ning Roomas Euroopa luuleprõmmul.

Õige varsti ilmub Värske Raamatu sarja 32. teos, Maryliis Teinfeldt-Grinsi Kadrina murdes esikkogu “Kivi alla kükakille”. Sel puhul vestleb Maryliisiga omakandiinimene Saara Mildeberg, juttu tuleb kodust, kodutundest ja kodukeelest. 

Uues numbris ilmub ka juba traditsiooniks saanud debüüdiülevaade, mille autoriteks on Tartu Ülikooli kirjanduse ja kultuuriteaduse tudengid Markus Laanoja, Piret Tänava ja Greeta Võsu. Vestlusena vormistatud lõbusast ja põhjalikust ülevaatest saab muude asjade seas teada, mis on millennial-proosa ning mida peavad autorid “päris” ja “mitte-päris” ja lihtsalt keskpärasteks raamatuteks. Kohustuslik lugemine kõikidele praegustele ja tulevastele debütantidele! 

Kriitikaski on mitu debütanti: Värske Rõhu kriitikakonkursil Eesti Lastekirjanduse Keskuse eripreemia pälvinud Niklas-Taaniel Schutting arvustab Merilin Paas-Loeza noorteromaani “Mida silmad ei näe”, Loona Riin Kauge kirjutab aga Kirjanike liidu noorte mullukevadisest almanahhist “Grafomaania”, Rasmus Kuningas Lucy Jonesi raamatust “Paradiisi kaotades” ning Johan Haldna Bruno Latouri eelviimaseks jäänud teosest “Kuhu maanduda? Kuidas orienteeruda poliitikas”. 

Kolm tummist raamatusoovitust pani kirja luuletaja Kristjan Haljak, numbri illustreeris Pärtel Eelmere.

eelmine / järgmine artikkel