Ilmunud on Värske Rõhu novembrinumber, täis proosa- ja luuledebüüte, porgandikooke ja õunapuid!
Proosas teevad debüüdi suisa neli Värske Novelli autorit! Anna Raudsepp kirjeldab “Fuajees” vabavormilist teatrikriitikat ja selle tagajärgi, Leon Hageli loo “Kalju” minategelane ootab merelt laeva, Anni Soomani poeetilises proosatekstis “Randa” leiab aset müstiline jälitusstseen ning Jane Leinfeld räägib loos “Pulvis et umbra sumus” väga underground muusikust. Uues numbris ilmub ka Mihkel Rünkla tõlkes ungari novellisti Anna Mécsi lühijutt riuklikust matemaatikast ja riuklikest inimkirgedest. Muide, Rünkla tõlge sai tänavusel tõlkevõistlusel ungari-eesti suunal teise koha!
Ka luulerubriigis astub lavale kaks debütanti: Muru Semper, kelle tekstid lahkavad subjekti, nii et kondid krõmpsuvad, ning Karin Orgulas, kelle rütmilistes luuletustes klirisevad nõud ja viibitakse justkui unes (kuigi tegelikult ollakse trammis). Johan Haldna luuletustes loetletakse aga asju ja tuntakse end hästi, Lizzy Lethali luule raiub südamlikult – ka siis, kui langev täht saadab ta soovimise peale ühte pimedasse kohta. Kui Hendrik Lõpp luulendab passiivseid seisundeid ja täitmata lubadusi, siis Aliis Aalmanni tekstides on tunda juba tuttavat soo, õunte ja sinilillede hõngust.
Ave Taaveti imetoredas intervjuus tänavu esiknovellikogu “Kafe” avaldanud Riste Lehariga tuleb juttu unenägudest, ujumisest ja – otse loomulikult – kirjandusest. Lustliku kohvikupäeviku kirjutas aga Kaarel Viljaste, kusjuures tegu võib olla (seni) kõige lüürilisemate kohvi- ja koogikirjeldustega eesti kirjasõna ajaloos…
Mainekaima prantsuse kirjandusauhinna Goncourt’i väljaandmisel tegi tänavu oma valiku ka Eesti žürii. Millised teosed žüriile silma jäid ja mida need kõnelevad prantsuse kirjanduse hetkeseisu kohta, kirjutavad välgatuses Tartu Ülikooli prantsuse filoloogia tudengid Jaan Markus Jüriväli ja Helena Saare. Kriitikarubriigis on aga vaatluse all kolm meesautorit: Rahel Ariel Kaur arvustab Reijo Roosi debüütkogu “kured kotkad kajakad”, Lisanna Lajal mõtiskleb Tõnis Vilu luulekogust “Kõik linnud valgusele” ning Mari-Liis Müürsepp kirjutab lustakalt soomerootsi kirjaniku Kjell Westö romaanist “Lang”. Raamatuid soovitab klassikaline filoloog Neeme Näripä.
Novembrinumbri illustreerisid Hildegard Reimann ja Riin Maide.