Uudis

Värske Rõhk nr 79, september 2022

9.09.2022

Ilmunud on Värske Rõhu imeilus septembrinumber!

Luulerubriigis debüteerib 5 (!) autorit! Neist noorim, 15-aastane Rasmus Politanov turgutab lugejat erksate ja peenelt sügismelanhoolsete ridadega. Lisaks saab lugeda Elo Valneri kannapööretest, särinatest ja kriginatest pakitsevad värsse, salapärase Jan Blinsky pikantseid ning Ilmar S-i hoogsaid ja trippysid tekste. Praktiliste luuletustega kostitab lugejaid värske luuleprõmmu meister Mari-Liis Müürsepp. Ning viimaks üllatusesineja:  lummavate luuletustega ilmutab end Saara Lotta Linno, kes oktoobrist Värske Rõhu luulerubriiki toimetama hakkab.

Proosas teeb debüüdi Luise Keller oma looga “Tartu vaim”, millega osaleb Värske Novelli novellikonkursil! “Tartu vaim” on Tartust läbi imbunud introspektiivne ja õrnalt salapärane novell. Heneliis Nottoni tekstis “trofee.ee” räägivad tegelased 𝓀𝓊𝓇𝓈𝒾𝒾𝓋𝒾𝓈 teksapükstest, emadusest ja armastusest. Uuest numbrist leiab ka tõlkeproosat: Suurbritannia-Ghana päritolu Caleb Azumah Nelsoni „Palu“ (tlk Joosep Vesselov) on põnevalt slängi, räppi ja õrnpoeetilist keelt põimiv sissevaade sellesse, kuidas on olla hell noor mees maailmas, millel on sinusarnase naha kandjate jaoks hellust väga vähe.

Kreenholmi avatud aia eestvedajate Sandra Kosorotova ja Sille Kima epistolaaressee-päevik tuletab meelde, et oluline on märgata inimliigi elu läbipõimitust teistsuguste eludega, tuhnida mullas ja olla vapper nagu sirelipõõsas, kes jaanuarikuu üürikeses sulailmas pimesi pungi loob. Ka Talvike Mändla intervjuus Janika Läänemetsaga, kellel ilmub õige pea Värske Raamatu sarjas debüütkogu, on juttu Läänemetsa loomingu põhilisest dominandist, looduse ja lüürilisuse läbipõimumisest.

Seekordne välgatus on aga kohatundest – või õigemini selle pidevast puudumisest – ja Soome-Eesti kaksikelust, autoriks elupõline kalevipoeg Margaret Tilk. Kriitikas on vaatluse all koguni neli debüüti: Ulakassi arvustuste võistlusel Värske Rõhu eripreemia pälvinud Maara Parhomenko kirjutab kiwa “Kummiliimiallikatest”, Susanna Mett ja Saara Lotta Linno Donika Kelly Värske Raamatu sarjas ilmunud luulekogust “Bestiaarium”, Nicolas Lotman on aga vaatluse alla võtnud Riste Lehari novellikogu “KAFE” ja Juuli Teder arutleb Vanessa Springora “Nõusoleku” eetilise dimensiooni üle. 

Raamatuid soovitab Elisa-Johanna Liiv, fotod tegi Ave Palm, illustratsioonid Liisa-Lota Jõeleht.

Septembris Värske Rõhu aastatellimus vaid 8 eurot! Telli kohe: tellimine.ee/varskerohk

eelmine / järgmine artikkel