Uudis

Värske Rõhk nr 77, mai 2022

9.05.2022

Ilmunud on Värske Rõhu mainumber!

„Maailma ilu ei ole asi, mis oleks kogu aeg kuklas olemas. Selle nägemiseks tuleb kogu aeg pingutada. Ja vahel kaob mõneks ajaks võime seda tajuda. Aga tuleb alati taas,“ kirjutab Laura Vilbiks oma vaimukas päevikus, kus segunevad poliitika- ja religioonihuvi, LGBT-teemad ja välistudengi sekeldused Belgias.

Maailma ilu ja inetus käivad mainumbris käsikäes: psüühe varjulisemates kihtides kondavad Laura Evisalu ja debütandid Taavi Teevet ja Mortimer, samuti leiab siit Päiv Dengo jõulised, muigavad ja tumedad luuletekstid, aga ka esmakordselt Värskes Rõhus kirjutavate Hella Õitspuu helged ja muretud ning Anette Halliku urbanistliku hõnguga ja mänguliselt ühiskonnakriitilised luuletused. Liisa Mudisti tekstidest on aga tuul läbi puhunud ja mõned sõnad viltu lükanud.

Uuest numbrist saab lugeda proosaminiatuure nii meilt kui mujalt: sise- ja välikaemusliku lühiproosaseeriaga teeb debüüdi Helena Aadli; briti kirjaniku Kirsty Logani poeetilised proosaminiatuurid Hanneleele Kaldmaa tõlkes avavad varjatud maailmu, kus mütoloogia ja psühholoogia segunevad ebatavalisteks, harva kuuldavateks häälteks. Nele Tiidelepa päeviklikus lühiloos „Ma nägin unes, et kirjutasin väga halva luuletuse“ hägustub piir loome- ja olmeelu vahel ning selgub, kas saksa keeles saab tõesti öelda „das ist krank“.

Anna Linda Tombi tõlkes saab lugeda aga mõjuvaid pilte Värske Rõhu sarjas peagi ilmuvast Vanessa Springora romaanist „Nõusolek“, mis tekitas Prantsusmaal intensiivse arutelu pedofiilia teemal ning viis nõusoleku juriidilise määratluse muutmiseni. „Nõusoleku“ tagamaadest, raamatu tõlkimisest ning võimalikest seostest Eestiga tuleb juttu Ulla Kihva haaravas intervjuus teose autori ja tõlkijaga.

Seekordses välgatuses kirjutab Johan Haldna hiphopmuusikat näiteks võttes sellest, et inspiratsioon ja jäljendamine on tegelikult üsna sarnased nähtused ja sarnasusest teadlik olemine aitab kunstiloome pühaduseoreooli hajutada. Kriitikas on vaatluse all eesti kirjandus: Martha Rattus röstib Lauri Räpi „Lihtsate asjade tähtsust“, arvustajadebüüdi teeb Rahel Ariel Kaur, kes kirjutab Hasso Krulli „Avast“, Pilleriin Puhlov arutleb aga Sandra Jõgeva romaani „Üks päev aastal 0“ üle.

Raamatuid soovitab luuletaja Katja Novak ning illustratsioonid tegi Andriana Košova.

eelmine / järgmine artikkel