Uudis

Värske Rõhk nr 75, jaanuar 2022

6.01.2022

Ilmunud on Värske Rõhu jaanuarinumber! “Naiseksolemine on poliitiline, rahvus on poliitiline – pigem näidake midagi, mis ei ole. Miks siis mitte selle üle naerda, mitmetitõlgendatavad pisarad silmis?” küsib kriitikakonkursi võitja Johanna Rannik Anna Kaare “InteГрацияarvustuses. Sama küsimusega polemiseerib välgatuses kirjandusteadlane Eret Talviste, kes kirjeldab mõjusalt ja tundlikult, kuidas on pealtnäha võrdõiguslikus ühiskonnas soostereotüübid endiselt jõudsad. Uue numbri kriitikarubriigist leiab ka kriitikakonkursil eripreemia pälvinud Susanna Metti käsitluse Kätlin Kaldmaa novellikogust “Hundi taltsutamine” ning Nicolas Lotmani paraesseistlikku arvustuse Enrique Vilas-Matase lühiromaanist “Bartleby & Co”, Hele-Mai Viiksaar arvustab aga Eva Koffi “Kirgast und”.

Pea neli aastat on Tartu Ülikooli kirjandusringis Ellips arutatud kirjanduse üle vähemalt sajal eri moel. Mispärast ja kuidas selts Ellips loodi? Kuidas see õpinguid mõjutab? Miks kirjandust lugeda, sellest kirjutada, seda õppida? Ellipsi vedajate Saara Lotta Linno, Kerstin Vesteli ja Lisanna Lajaliga vestleb endine kirjandustudeng Hanna Linda Korp.

Lisaks tundlikele käsitlustele leiab jaanuarinumbrist ka rohkelt värsket luulet: lüürilisi ja loodusega ühtesulavaid tekste Janika Läänemetsalt, siiraid, hoogsaid ja siserütmilisi Susanna Mettilt, tihkeid ja kontseptuaalseid Johan Haldnalt, vastandlikke esemeid ja nähtusi ristavaid Riste Sofie Käärilt. Debüteerivad Mia Raud ja Astrid Vees. Horvaatia vihikust leiab Alen Brleki ja Marija Dejanovići isikliku ja rahvusliku-ajaloolise mälu ja valu probleeme lahti lõikavaid luuletusi (tõlkinud Rauno Alliksaar ja Mirjam Parve). Mõnikord on kõige õigem istutada valu peale mets või baklažaanitaim! Tõlkeid saadab Rauno Alliksaare päevik.

Värske proosaga astub üles Aurelia Aasa, kelle novell “Kellele maasikatorti?” annab efektselt edasi tammsaareliku konflikti suguvõsakokkutulekult. Maryliis Teinfeldt-Grins kirjutab luhtunud armastusest ja naabermaade poistest, Tiina Veikat parafraasitihedaid mõttelaaste ning kahtlevaid peegeldusi.

Raamatuid soovitab vastne proosatoimetaja Joosep Vesselov, ajakirja illustreerisid Eesti Kunstiakadeemia tudengid Sofja Gorelova ning Valerija Oja.

Uuest aastast ilmub Värske Rõhk uue graafikuga: jaanuaris, märtsis, mais, juulis, septembris ja novembris!

eelmine / järgmine artikkel