Uudis

Värske Rõhk nr 71

8.06.2021
Värske Rõhu juuninumbrit lugedes võib hõlpsalt tekkida mulje, et see koosnebki vaid isiklike mälestuste ülestähendustest. Lisaks Gregor Kulla kurbnaljakale päevaraamatule leiab siit Heneliis Nottoni essee päevikupidamisest ja Kanada innu kirjaniku Naomi Fontaine’i pooltõsieluloolised katkendid romaanist “Shuni. Mida sa peaksid teadma, Julie” (prantsuse keelest tõlkinud Ulla Kihva). Ka Marietta Alliksaare proosapalad “Pildikesi elust väikelinnas” tõukuvad isiklikest meenutustest. Aga kuidas kõige olulisematest asjadest elus – seejuures iseendast – kirjutada? Kas kirjutamine on üldse õpetatav ja õpitav? Loovkirjutamise praktikud Silja Paulus, Anete Kruusmägi ja Katrin Loodus proovivad vestlusringis sellele küsimusele vastust leida – ning tundub, et leiavadki.
Kirjutamishoogu leiab ka Maarja Mäemetsa enter-luulest, Lisanna Lajali intertekstuaalsetest vihjetest tulvil peaaegu-enter-luulest ning Lizzy Lethali punkluulest. Samuti üllatab uus number kahe vaat et isegi klassikalise novelliga, autoriteks Kreete Alasoo ja Aurelia Aasa, seejuures kirjutavad mõlemad armastusest ja sellest loobumisest. Vähem tähtis pole seegi, et tekstidel on kulinaarne dimensioon. Eesti kirjanduse lemmiklaps novellistika on kriitikarubriigiski vaatluse all: Mari-Liis Müürsepp kirjutab Armin Kõomäe “Perifeeria kangelastest”, Eva Kinkar Tauno Vahteri “Pikaajalisest kokkusaamisest” ning Lembi Anepaio soome kirjaniku Tuula-Liina Varise jutukogust “Tahan tunda, et elan”. Silvia Urgas arvustab aga Mudlumi hiljutist tundlikku ja isiklikku romaani “Mitte ainult minu tädi Ellen”.
“Mul läks esimest korda uni ära, kui olin kuuene.” Nõnda juhatab nii Kristel Zimmer sisse oma kummastavad ja sisendusjõulised luuletekstid ja terve juuninumbrigi. Kaia Beilmanni luuletsüklis ärgatakse seevastu üles: “Ärkasid / aeglaselt avasid silmad / kiskusid lahti unenäost / kissitasid reaalsuse käes / ootamatult jõudis see sinuni: / sihuke ongi?” Marta Talveti tekstid on aga õige täpsed ja kõiki meeli haaravad impressionistlikud pildid: “õrnus hakkab ikka vulisema / kui mitte suus / siis silmades”.
Raamatuid soovitab ajakirjanik ja ajaloolane Maarja Merivoo-Parro, fotod tegi Kevin Loigu ning illustratsioonid Merily Mikiver.

eelmine / järgmine artikkel