Raamatusoovitused

Raamatusoovitused: Värske Rõhu toimetus

3.03.2024

Aastanumbri vahetumise puhul soovitab raamatuid hoopis Värske Rõhu toimetus. Head uut aastat ja head lugemist!

 

J. D. Salinger „Üheksa juttu“
Hea Lugu, 2018
Tõlkinud Peeter Tammearu ja Valda Raud
(Little, Brown and Company, 1953)

„Üheksa juttu” on vististi üks parimaid jutukogusid üldse. Salinger, kes põlgas isiklikku kuulsust, oma raamatute filmi­adaptsioone ning isegi illustratsioone tegelastest, ihkas, et kõne­leks tema tekst ja ainult tema tekst. Ka nüüd, 105 aastat pärast autori sündi räägivad need jutud lugejaga endiselt ühtaegu tohutu õrnuse ja hingelise teravusega. Salingeri keel ja stiil (ise­äranis hea on teda lugeda origi­naalis) on sealjuures ühtaegu nii omapärased kui ka loomulikud: ei mingisugust kunstlikkust või ebaelulisust. Just oma väiksuses ja kerguses saavutab Salingeri looming monumentaalsed mõõtmed. Ühelt poolt pakuvad need lühikesed lood mõnusa lugemiselamuse, kuid teisalt on tema vaik­ne struktuuriloome ja jutustajameisterlikkus hindamatuks õppe­materjaliks igale noorele autorile.

Paul Raud

 

Sveta Grigorjeva
„Frankenstein“
Suur Rida, 2023

„frankensteini koletis on tagasi ja ta on nüüd / polüamoorne aromantiline ökoseksuaal”. Mul on selle raamatu mõju kuidagi erakordselt raske sõnastada – enamikku, mida ma öelda oskaks, ütleb see ise paremini. Aga hoidsin täna kassi käppa (jajah) ja ta jäi mulle veidralt pikalt otsa vaatama (jajahhh) ja ma mõtlesin, et see raamat mõjub nagu pikk silmside mõne lähedase inimese või muu olendiga: vaimustavalt, värskenda­valt, elustavalt, erutavalt, rõõmustavalt, joovastavalt. Jube tore on tunda, et luule võib (ikka veel) niimoodi toimida – lüüa süda­me küljest küünilisuse, tuimuse ja lootusetuse kooriku lah­ti. Puudutada verbaalsete vahenditega mingeid üsna mitte­verbaalseid inimlikkusekihte.

Mirjam Parve

 

Matthew Desmond
„Evicted. Poverty and Profit in the American City“
Crown Publishers, 2016

Ajal, kui ühiskondlik ebavõrdsus Eestis üha süveneb, on hea olla teadlik sellest, kui sügavalt see inimeste valikuid ja elusid mõjutab. Ameerika sotsioloogi Matthew Desmondi antropo­loogiline uurimus „Evicted” lahkab pealtnäha vaid ühte aspekti – üüriturgu –, kuid seeläbi kõike muud ka. Nimelt tegi Desmond mitu aastat välitöid USA ühe kõige vaesema linna Milwaukee viletsates linnaosades ja treileriparkides ning uuris seda, millise jälje kodust välja tõstmine sotsiaalmajanduslikult kehvemal järjel olevatele inimestele jätab. Tema loo kange­lased on noored üksikemad, pisikuritegudes süüdi mõiste­tud, endised ja praegused narkomaanid (tihti seda kõike samal ajal), kelle eluvalikuid ei ole suunanud mitte vaba tahe, vaid karmid sotsiaalsed olud ja paratamatus. Kas osta lastele süüa ja ris­kida kodust välja tõstmisega või maksta üüri? Kas kutsuda naab­rite tüli pealt kuuldes politsei ja jääda korterist ilma või kaklust ignoreerida? Neid ja paljusid teisi lohutuid dilemmasid kirjeldab Desmond võrratult empaatiliselt ja oma privilegeeritusest tead­lik olles. Kohustuslik lugemine kõigile neile, kelle sees pulbitseb viha röövkapitalismi vastu ning solidaarsus rõhututega!

Hanna Linda Korp

 

eelmine / järgmine artikkel