Raamatusoovitused

Raamatusoovitused: Tõnis Vilu

Tõnis Vilu 2.05.2024

Foto: Kris Moor

Kui keegi teab, kuidas võidelda üha halveneva keskendumisvõimega, siis andku teada. Tahaks lugeda lõpuni kõik oma pooleli jäänud raamatud.

 

Astrid Lindgren
„Mio, mu Mio“
Kupar, 1993 [1954]
Tõlkinud Vladimir Beekman

Ma tegelikult pole raamatut üle lugenud. Viimati tegin seda ilmselt millalgi põhikoolis, rohkem kui 20 aastat tagasi. Nii et kui täpne olla, siis soovitan siin pigem mälestust kui raamatut. Millest see siis oli? Üksikutest, mahajäetud lastest? Isa otsimisest? Üks illustratsioon on väga eredalt meeles, Mio ronimas kuskil tornis ettevaatlikult mööda ohtlikke treppe. Kuid võin ka eksida. Mälestus „Mio, mu Mio“ lugemisest on aga määranud suure osa mu iseloomust. Iga kord ma nutsin, tõenäoliselt oli see esimene kord, kui tundsin mingit sügavat, mitmekihilist melanhooliat, sain sellest teadlikuks ja tajusin enda olemuslikku kurvameelsust. Ja „Mio, mu Mio“ näitas, et see on okei. Soovitan seda mälestust.

 

Najwan Darwish
„Exhausted on the Cross“
New York Review of Books, 2021

Üks tuttav kirjandusteadlane ütles mulle kunagi, et luule asi on olla luule ja mitte see, mida see öelda tahab. Kui ta soovib lugeda midagi ajaloost, psühholoogiast, sotsioloogiast või muust, siis ta loeb vastavat teaduskirjandust, luule selleni ei küündivat, nii nagu teaduskirjandus ei küündi luule väljal luuleni. Saan poindist aru, aga siiski ei nõustu. Jah, luulel on mingi muu täpsus kui näiteks ajakirjandusel, kuid mu meelest võib luule küll olla alternatiivne uudisteallikas. Andes edasi ja mõjutades meelsust, kõnetades ajalugu ja hingi, küsides. Öeldes midagi. Palestiina luuletaja Najwan Darwishi luulekogu „Exhausted on the Cross“ on tugevalt läbi põimunud tema kodumaa verisest loost, selle kurbusest ja õiglustundest. Arvestades, kui ühekülgne on olnud eesti meedia kajastus viimastel kuudel Palestiinas toimuvast, siis jah, see raamat on üks alternatiivsetest uudisteallikatest.

(PS. Täiesti ideaalse suurusega luulekogu, 113×177 mm, u 11 mm paks, absoluutselt kaasaskantav.)

 

Lilli Luuk
„Kolhoosi miss“
Saadjärve kunstikeskus, 2022

Sõõm värsket õhku. Suurepärane novellikogu. Suurepärane jutustaja. Suurepärane sissevaade ühte 1980ndate–90ndate põlvkonda läbi naise vaatepunkti. Olen tahtnud midagi sellist lugeda juba aastaid.

eelmine / järgmine artikkel