Uudis

Mõtteloo podcasti avalik salvestus

7.02.2023

Neljapäeval, 9. veebruaril kell 18.00 toimub noorte eesti mõtteloolaste podcast’i avalik salvestus, kuhu on oodatud kõik kuulajad, kes on huvitatud mõtteloost – intellektuaalajaloost ja selle sõsarvaldkondadest. Seekord on teemaks Tartu Ülikooli I perioodi retoorika- ja dialektikadisputatsioonid ning kõneleb Poola Teaduste Akadeemia doktorant Ove Averin.

Üritus toimub Aparaaditehases, sissepääsuga Aparaadi restorani kaudu (probleemide korral helista 5267194 – Henri Otsing). Saatesari sünnib koostöös Värske Rõhu ja IDA raadioga.


Ove Averin:

Mulle tundub, et retoorika ja dialektika Academia Gustavianas on – olgem ausad – üks kuivemaid asju, mida üldse uurida. Keda ja miks peaks huvitama see, kuidas, milliste vahenditega ja millises keskkonnas õpetati retoorikat pea nelisada aastat tagasi? Oleks siis vähemalt natuke intrigeerivam teemagi, nagu poliitika või nõiad või libahundid või hinge surelikkus/surematus. Tõsi, ehk olen siin natuke kallutatud, sest baka- ja magistritöö kirjutasin Tartu Ülikoolis just varauusaegsetest obskuursetest hingekäsitlustest ja see on maailm, millega on üsna raske konkureerida.

Ent ometi olen viimaseil aastail tegelenud just retoorika ja dialektikaga. Loen Poola Teaduste Akadeemias Tartu Ülikooli esimese perioodi üliõpilaste disputatsioone ja üritan nendest doktoritööd kokku kirjutada. Ja kuigi disputatsioonidest ei leia tõepoolest libahunte (või noh, tegelikult on kogu Liivimaa neid 17. sajandil täis) ega nõidu, siis lugedes sadu lehekülgi sellest, kuidas retooriliste vahendite ja elegantsusega on võimalik mitte ainult tõusta karjääriredelil ja edastada teadmisi, aga ka inimesi veenda ja mõjutada – nende hingi oma tahtele allutada –, lõbustada ja miks ka mitte kurvastada; motiveerida sõdureid minema lahingusse, veenda kuningat rahastama haridust, või päästa süütu kohtukaristusest, siis äkki siiski on siin kusagil ka poliitika, maagia ja hing. Lihtsalt natuke abstraktsemal(?) kujul.

 

Sarja eelmisi loenguid saab ka järele kuulata:

Liisi Veski illiberaalse demokraatia vormidest 1930ndatel ja täna: https://soundcloud.com/ida_radio/rohk-liisi-veski-131222

Margo Roasto vasakpoolsest poliitilisest mõttest 20. sajandi alguses: https://soundcloud.com/ida_radio/rohk-071022-margo-roasto

 

Saatesari valmib Värske Rõhu, IDA Raadio ning TÜ filosoofia ja semiootika instituudi mõtteloo õppetooli koostöös.

 

eelmine / järgmine artikkel