Luule

mõtle natuke

Marta-Liisa Talvet 18.10.2023

mõtle natuke

I

Tuhmhall ekvaator, kõrge lend. Hakkame nüüd minema. Võta see sall kaasa. Kas me jõuame kunagi kohale? Kas me jõuame kunagi kohale? Buss sõidab hiiglama aeglaselt. Aeglus süveneb. Sügavdub, teravneb. Aeglus hakkab vaikselt hingele. Kas hing jõuab kunagi pärale? Sinna, teiseni? Kas keegi kuuleb, kui hüüan? Hüüd ja püüd poovad, sulgevad iseennast.

Aeglus hakkab vaikselt hingele. Aeglus võtab hoolikalt välja ühe oma sõrme ja osutab millelegi. See miski hakkab tasapisi teravnema. Teravnemisel on mitu erinevat külge. Mitu külge, igaüks on erineva suurusega, igaüks on väiksem või suurem kui teine. Väike aeglus suurema sees tuleb kergelt esile. Mõtle natuke, mida sa teed. Mida sa teinud oled. Mõtle natuke, servad. Mõtle natuke. Väike aeglus suurema sees hakkab võtma vastutust. Kõigepealt ulatab ta oma väikese käe välja, poetab väikese avala tervituse, pistab käe hämarusse. Väike aeglus on hiiglama arglik. Ta on nii hiiglama arglik, et võiks arvata, et ta on suur, aga ta ju ometi pole seda. Mõtle natuke, mida sa teed, mida sa tegema hakkad. Mõtle natuke. Mõtle. Mõtle, kõrvad. Servad, kõrvad. Mõtle tuhandet erinevat moodi. Mõtle, sa ju oskad. Nagu suhkur, mõtle, nagu sulavesi. Nagu aiatokk, nagu päkapikk, nagu kaks erinevat vaateakent, mõtle sügise moodi, mõtle talve moodi, mõtle tumesiniselt, mõtle magamaminekueelselt, mõtle eelselt, mõtle pärastiselt, mõtle uniselt ja kaunilt, mõtle saatuslikult, mõtle aeglaselt. Mõtle hirmuäratavalt aeglaselt. Ära ütle, mida mõtled. Hoia hinge kinni, tükk aega. Siis lase hing lahti, lase ta lahti maailma vaatama, las ta pääseb suust ja ninast välja, las temast saab tuul ja ta läheb oma teed. Neid hingi tuleb juurde, tuleb aina juurde. Neil on mitu erinevat olemist. Uus tuleb, ja jälle. Las temagi läheb kaugete maade poole, naabri aia taha, taeva poole, maa poole, taevas on igal pool, maa ümber, ja elu teeb kurvaks.

 

 

II

Maja küttesüsteemi täielik uuendus. Vana kütte täielik uuendamine uueks pelletipõletajaks ja uue kulu- ja energiasäästlikuma kütte loomine. Uute radiaatorite paigaldamine terves majas.

Tehtud on esimesed sammud, et vähendada niiskust keldris ning viia vundament heasse seisukorda.

Kanalisatsiooni parandamine.

Päikesepaneelide paigaldamine.

 

 

III

Radiaator, radiaator, radiaator.

 

 


Marta-Liisa Talvet (25) on pärit Tartust. Hetkel elab ta Berliinis, kirjutab muusikat ja sõnu.

eelmine / järgmine artikkel