Uudis

Luulehommik Võrus

29.11.2023

Anname suure rõõmuga teada, et laupäeval, 9. detsembril kell 10 toimub Vana-Võromaa Kultuurikojas (Katariina allee 11, Võru) luulehommik, kus oma luuletusi esitavad neli viimastel aastatel luulekoguga Värske Raamatu sarjas debüteerinud noort autorit: Janika Läänemets, Mikk Tšaškin, Aliis Aalmann ja Maryliis Teinfeldt-Grins.
—-
Tule veeda oma detsembrikuine laupäevahommik Võrus, hea seltskonna ja hea kirjandusega! Rohkem infot ürituse kohta leiad siit.
—-
Luulehommik on osa tekstiilikunstniku ja luuletaja Maryliis Teinfeldt-Grinsi isikunäituse “Suuremjault mälëstustes” lõpetamisest. Sellele järgneb ka töötuba, kus saab õppida torketikandi tehnikat.

“Suuremjault mälëstustes” on Maryliis Teinfeldt-Grinsi isikunäitus, kus kohtuvad suve hakul välja antud debüütluulekogu “Kivi alla kükakille” luulepildid ja igatsuslood tikandis. Näitus tutvustab tekstiilikunstniku viimaste aastate loometöö põldu, vaadates pilguga üle õla tagasi. Näituse lähtepunk on kadu – see alge on miski, mis on igaveseks kaduma läinud ja mida pole võimalik iial tabada, sest see võtab kuju kadumamineku hetkest alates. Tänu sellele see eksisteeribki. Säärast tühimikku ei saa täita mitte miski, paradoksaalsel moel võtab see tundmus vormi ainuüksi piiritu nostalgia näol. See on ebamäärase sihiga igatsus, nagu ütleks Prantsuse psühhoanalüütik, filosoof ja strukturalismi teoreetik Jacques Lacan.
—-
Näitusel eksponeerib kunstnik oma tikandiseeriat maastikumälestustest – paikadest, mis on kuju võtnud ainuüksi kunstniku mälestustes. Kunstnik on töid luues lähtunud Prantsuse ajaloolase ja filosoofi Michel de Certeau ruumiliste lugude ideest (récits d’espace), milles kohtuvad omavahel maastik ja loojutustus. Iga lugu on reisijutt, mis tähendab seda, et iga lugu on ruumiline praktika, mis läbib maastikus erinevaid kohti. Näitusel eksponeerib kunstnik uusi, selle näituse tarbeks valminud, ja ka vanemaid tikandeid. Neist erilisim on suurefomaadiline „Sõjaväelinnak”, mis võttis osa Läti Tekstiilitriennaalilt. Vana-Võromaa kultuurikoja galeriis eksponeeritakse seda tööd Eestis esmakordselt.
—-
Maryliis Teinfeldt-Grins (1993) on tekstiili- ja installatsioonikunstnik, kes jutustab igatsuslugusid läbi maastikukujutiste. Ta kombineerib oma loomingus tikandit, fotot, gobelääni, joonistust ja murdekeelset luulet.
—-
Teinfeldt-Grins on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiili eriala (BA, 2015). Õpingute ajal täiendas ta end Läti Kunstiakadeemia tekstiilikunstikateedris. Ta jätkas oma õpinguid Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti õppekaval (MA, 2022). Teda on hinnatud mitme Eesti kunstipreemiaga: Eduard Wiiralti stipendium (2019) ja Adamson Ericu stipendium (2021). Ta on pälvinud ka mitu kirjanduspreemiat, näiteks on ta kirjandusfestivali Prima vista „Esimene samm” laureaat ja murdeluulevõistluse Hendrik Adamsoni peapreemia võitja. 2019. aastal pälvis ta liidu Aasta Noore Tekstiilikunstniku preemia. Kunstniku tööd on Eesti Tarbekunsti ja Disainimuuseumi kogus ning on võitnud avaliku kunsti konkurssidel preemiaid (Pärnu Riigimaja). Kunstnik kuulub Eesti Tekstiilikunstnike Liitu ja Eesti Kunstnike Liitu.
—-
Graafiline disain: Else Mare Lagerspetz
Videograaf: Red Serberth OÜ
Kunstnik tänab: Värske Rõhk, Kevin Teinfeldt, Francesco Rosso, Mari Škerin, Jana Huul
Näituse toimumist toetab Eesti Kultuurkapital.

eelmine / järgmine artikkel