Jim Ashilevi “Nagu poisid vihma käes”

Värske Raamat nr 3

Jim Ashilevi „Nagu poisid vihma käes“
96 lk, 2007
Toimetanud Auri Jürna
Kujundanud Lilli-​Krõõt Repnau

Täiuslikus maailmas ei ole kiskjaid, on ainult inglid, kes ei janune kunagi tragöödia järele. Kelle silmad on selged. Kelle silmavalgetel ei ole kollaseid plekke. Täiuslikus maailmas ei ole kohutavat üksildust. /​… /​Mitte keegi ei janune äkksurma järele. Täiuslikus maailmas on meie veri täis kõiki maailma parimaid aineid ja ärkvelolek on kestev eufooria. /​… /​Ja mitte kellelgi pole mitte kunagi nähtamatut kuldset revolvrit kukalt kraapimas. Mis sa arvad, mis on need tiivanukid meie selgade peal? Need on mälestused parematest aegadest. (lk 8990)

Jim Ashilevi fenomen ei seisne tema nooruses (kui andekad noored oleks haruldus, poleks ju Värskel Rõhul ega Värskel Raamatul suurt mõtet) ega draamavormiga debüteerimises (ega kõik pea luulest alustama!), vaid oskuses rahuliku jälgijapilguga rebida lugejas pinnale puhas ja aus valu, mida ühiskonna osaks kasvamine nõuab. Küllastunud vabaduse maski taha peituvad piirid, normid, reeglid on surunud inimese hirmude ja komplekside rüppe ning ühtäkki on ta nii uskumatult üksi. Silmnägu laial naeratusel, peod trende ja käepigistusi täis, elab ta täiuslikus maailmas, kuldne revolver kukalt kraapimas.

Läinud aastal tõdes Jim, et liba-​rõõmulugu on pigem kahjulik, siiras õuduslugu tervendav — nii maailma kui üksikisiku mastaabis (24 V 2006, Pärnu Postimees). Ja ehe tuikamine silmis-​südames, mis näidendi lugemisele järgneb, ongi justkui suur sõõm lämmatavalt värsket õhku. Fakt, et “Poisid” on just draamatekst, on küll oluline, kuid mitte möödapääsmatu. Nagu Andres Noormets, näidendi lavastaja Endla teatris, ütles: „Jim on teatri poolt kodustamata ning tema näidend seisab lihtsast prêt-à-porter’st kaugel.”(27 V 2006, Eesti Päevaleht).

“Nagu poisid vihma käes” on voolav pildistik poeetiliselt kaunikõlalise teksti ja tumeda siseanalüüsi sees. See on fantaasia, labürint, reaalsuse peegeldus, enesepaljastus, äratus, lahtine aken vihma kätte. Küsimus ei ole “kas”, vaid “millal”.

eelmine / järgmine number