Cornelia Travnicek „Ketsid“

Cornelia Travnicek, „Ketsid“
112 lk, 2024


Tõlkija: Madli Oras
Toimetaja: Tiiu Relve
Keeletoimetamine ja korrektuur: Mirjam Parve
Kaanekujundus: Stina Leek
Küljendus: Else Lagerspetz
Värske Raamat #34

*

„Kui olin kolmteist, selles halvaendelises eas, kus kõik variseb järsku kokku ja tuleb Ikea juhendi järgi väikese kuuskantvõtmega jälle korda teha, tuli aegamisi ilmsiks: ema silmad olid väsinud, kui ta isa peale karjus. Isa aga oli väsinud niipea, kui ta koju jõudis, mida ta enam tihti ei teinudki.“

„Ketsid“ on noore Austria autori Cornelia Travniceki (1987) debüütromaan, mille peategelane Mae jutustab ühtaegu vaimukalt ja valusalt üleskasvamisest nähtamatu lapsena haige venna kõrval, lähedase kaotusest, perekonna purunemisest, tõstab mässu ühiskonna silmakirjalikkuse vastu ja maitseb ka tänavaelu.

Travnicek on rohkete auhindadega pärjatud proosakirjanik, luuletaja ja tõlkija, kelle lakooniline, poeetiline ja samas sentimentaalsusevaba stiil, vaimukus ja sotsiaalne närv on „Ketsidest“ teinud tänapäeva Austria noortekirjanduse klassika. 

„Ketsid“ ilmub koostöös Eesti Kirjanike Liidu tõlkijate sektsiooni „meistri-selli“ programmiga. Teose väljaandmist on toetanud Eesti Kultuurkapital ja Austria Kunsti-, Kultuuri-, Avaliku teenistuse ja Spordiministeerium.

Katkendid romaanist „Ketsid
Cornelia Travniceki ja Madli Orase kirjavahetus

eelmine / järgmine number